דומיין בעברית - עם מקף או בלי

במאמר זה נדבר על הדומיין הישראלי העברי והאם נרצה לרכוש עם מקף או בלי

שי כהן
עודכן לאחרונה:
דומיין בעברית - עם מקף או בלי

נשוי ואבא ל-2 ילדים מדהימים, חי ונושם פרסום ממומן ומנכ"ל חברת אס.אף.בי. דיגיטל מרקטינג בע"מ

דומיין בעברית - עם מקף או בלי

בתאריך 22.11.2022 איגוד האינטרנט הישראלי הזמין את הציבור לרשום דומיינים עם סיומת ישראל. זה קרה בעבר לפני שנים רבות אך הסיומת נשארה באנגלית לדוגמא: כתובת דומיין - משה.co.il.

הפעם, עם האפשרות לרשום את כל הדומיין בעברית מלאה הרשת ממש בוערת. עד כה, תוך מספר ימים בודדים נתפסו אלפי דומיינים והמירוץ להשגת הדומיין המושלם עוד בשיאו.

רבים מלקוחותיי פנו אלי עם עניין לא פתור, האם לרשום דומיין עם מקף אמצעי או לוותר עליו? מדובר בעניין מהותי ונקראתי לדגל לעשות סדר.

דומיין עם מקף או בלי?

אז לפני הכל, נמחיש את השאלה דרך דוגמא - נניח ואתם מתעסקים בתחום הסרת המשקפיים ובפניכם שתי האופציות הבאות:

אינטואטיבית? השכל הישר בוחר בבחירה השניה עם המקף אך בעולם שבו אנו תלויים בבוטים שסורקים את הרשת ללא הרף אנו נאלצים לשים על עצמנו משקפיים אלגוריתמיות ולענות על השאלה דרך שורות הקוד של מנועי החיפוש.

ג'ון מילר המופקד על כלים למנהלי אתרים בגוגל אמר זאת כך:

" I don’t think anything in our algorithms looks specifically for hyphens in domain names "

ובעברית: "אני לא חושב ששום דבר באלגוריתמים שלנו מחפש מקפים בשמות דומיינים".

במרוצת השנים למדנו שאם יש שני דומיינים זהים אך באחד מהם קיים מקף, הדומיין ללא המקף יקבל עדיפות בקידום האורגני, יחד עם זאת, חשוב לי לסייג את הקביעה הזו ולהבהיר שבחירת שם הדומיין היא פעולה מאוד חשובה אך היא עדיין אחת מתוך פקטורים רבים שמשפיעים על קידומו האורגני של האתר. אתר שיהיה מוצלח מבחינת שם הדומיין אך יזניח את שאר הפקטורים ימצא עצמו אי שם בעמודים הפנימיים במנועי החיפוש.

סיבות עיקריות לשימוש בדומיין ללא מקף:

שם דומיין ללא מקף בהכרח קצר יותר.
רבות דובר ונכתב על האפקטיביות של דומיין ארוך, אין ספק שדומיין קצר יותר מעבר להיותו קליט הוא גם נכון יותר מבחינת SEO.

גוגל כבר קבעה: Short domains are easier to remember and type which helps users navigate directly to your site.

אז נכון שמבחינת אורך מדובר על תהיה האם להוסיף או להפחית תו אחד בלבד אך עדיין, אפילו תו אחד יכול לשנות את התמונה ואין ספק שהימנעות ממקף תורמת לדומיין קצר יותר.

קריאת הדומיין ע"י גוגל

הרשו לי להרגיע את מי שחושש שגוגל לא תדע לקרוא נכון את הדומיין שלו. טובי המוחות בעולם יצרו אלגוריתמים חכמים שיודעים בנקל לפרק את הדומיין ולהבין לבד היכן המילה מסתיימת והיכן מתחילה. גוגל לא באמת צריך את העזרה שלנו כדי להבין איך לקרוא את הדומיין והשיקול של "אני רוצה לעזור לגוגל" מיותר לחלוטין.
עם זאת, שימו לב לדומיין הבא: expertsexchange.com, כאן אכן קיימת משמעות כפולה וחשוב לוודא עם בחירת הדומיין שהוא לא ניתן לקריאה בשני אופנים.

כוחו של הרגל?

אז זהו. מסתבר שכן. אנשים רגילים לדומיין ללא מקף. הדאטה ההיסטורי הטביע את חותמו ומרבית הדומיינים הם ללא מקף. אנשים כבר התרגלו ורצוי שלא אנחנו אלו שננסה לשבור להם את ההרגל. אוסיף ואומר שבעיניי דומיין עם מקף נראה זול יותר בעוד דומיין ללא מקף לרוב ייראה יוקרתי. בכלל, מקפים גורמים לשם דומיין להיראות דביק יותר ומוסיפים לו נופך של ספאם. אל תשכחו שבסוף אנו מבקשים לתת לגולשים שלנו הרגשה שבטוח לגלוש באתר שלנו.

קשיים בשיווק הדומיין

דמיינו שיחת טלפון עם לקוח שאתם מבקשים להכניס לאתרכם או אפילו פרסומת ברדיו או בטלוויזיה שבה אתם או הקריין אומרים את המילים הבאות: "בקרו אותנו בכתובת הסרת מקו אמצעי משקפיים נקודה ישראל". רק לי זה נשמע רע? אם אתם קוראים כאן באתר כנראה שכבר יש לכם הבנה בסיסית כלשהיא בתחום אך חשוב שנכנס לראש של הלקוחות שלנו שלא בהכרח "מבינים את השפה" ולצערי לא כולם מבינים את המשמעות של מקף, חלקם יתבלבלו ויבחרו במקף תחתון והנה איבדנו עוד גולשים…

בואו נסכם את עניין הדומיין בעברית

ההמלצה שלי היא לבחור דומיין ללא מקף. יחד עם זאת, במידה ושם הדומיין עם המקף פנוי, רצוי להוסיף עוד כמה שקלים ולרכוש גם אותו ואפילו לא לעשות בו שימוש וזה כדי למנוע ממתחרים ואנשים רעים לפגוע לכם באתר ובשם המותג.

לשתף זה לאהוב
דומיין בעברית - עם מקף או בלי

נשוי ואבא ל-2 ילדים מדהימים, חי ונושם פרסום ממומן ומנכ"ל חברת אס.אף.בי. דיגיטל מרקטינג בע"מ